numer numer 030
czerwiec 2024
2

Prof. Hus i dr Mielnik współautorami publikacji w New England Journal of Medicine

prof Hus i dr Mielnik na spotkaniu European Hematology Association w czerwcu 2024 r. w Madrycie
Prof. Marek Hus i dr Michał Mielnik na spotkaniu European Hematology Association (EHA2024) w czerwcu 2024 r. w Madrycie
Jest nam niezmiernie miło poinformować, że 1 czerwca 2024 r. w New England Journal of Medicine opublikowano artykuł "Belantamab Mafodotin, Bortezomib, and Dexamethasone for Multiple Myeloma", w którym współautorami są prof. dr hab. n. med. Marek Hus oraz dr Michał Mielnik z Katedry i Kliniki Hematoonkologii i Transplantacji Szpiku Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie.

Jest to dla autorów niezwykły sukces, ponieważ jest to najwyżej punktowana publikacja w historii naszego Uniwersytetu i najwyżej punktowane czasopismo na świecie (w momencie publikacji IF=158,50).

Publikacja mówi o wynikach badania klinicznego DREAMM-7, w którym autorzy brali aktywny udział od sierpnia 2020 r. W ośrodku autorów do badania włączono 21 pacjentów z opornym i nawrotowym szpiczakiem plazmocytowym, co sprawiło, że byli drugim największym ośrodkiem na świecie.

Badanie pozwoliło na wprowadzenie nowego standardu terapii w szpiczaku plazmocytowym, a dla autorów stanowiło początek współpracy z firmą GSK, z którą obecnie prowadzą pięć badań klinicznych. 

W Klinice Hematoonkologii i Transplantacji Szpiku USK1 w Lublinie prowadzonych jest w tej chwili kilkanaście dużych badań klinicznych. Dzięki nim pacjenci ze szpiczakiem plazmocytowym, z przewlekłą białaczką limfocytową, z chłoniakami B-komórkowymi oraz innymi nowotworami hematologicznymi są leczeni najnowocześniejszymi lekami, co przyczynia się do przedłużenia ich życia, a niejednokrotnie do głębokich remisji, które pozwalają wierzyć, że nawrót choroby nigdy nie nastąpi.

Publikacja jest dostępna pod linkiem https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMoa2405090

Serdecznie gratulujemy!
Fragment publikacji
© 2022 Centrum Symulacji Medycznej UM w Lublinie