numer numer 030
czerwiec 2024
1

Polish Your Polish Competition 2024

Już ósmy raz odbyła się olimpiada języka polskiego jako obcego – Polish Your Polish Competition. W tym roku wzięła w niej udział rekordowa liczba uczestników, bo aż 169 anglojęzycznych studentów/studentek UM.

Do finału zakwalifikowało się pięć par, których zadaniem było przedstawienie scenek w języku polskim. Trzy najlepsze pary zachwyciły jurorów, widownię i organizatorów jakością i płynnością wypowiedzi, bogactwem słownictwa oraz talentem aktorskim.

Złoto zdobyły Marisa Ackattupathil i Chelsea Chukwuemeka, srebro otrzymali Malik Junaid Iqbal i Hussein Rashid, a brąz trafił do K Tha Yi Maung Maung i Hwa Tin Fang.

Studenci i studentki, oprócz sprawdzenia swojej wiedzy z języka polskiego, uczyli się także piosenki „Czerwone jabłuszko” pod okiem przedstawicieli chóru UM i odtańczyli poloneza wraz z reprezentantami Zespołu Pieśni i Tańca UM.

Olimpiadę zorganizowało Studium Praktycznej Nauki Języków Obcych w dniu 11 maja 2024 r.
student wypełnia test olimpiady online w telefonie
Która to edycja w tym roku i ilu studentów udało się zachęcić do wzięcia udziału?
Zofia Charis: To już 8. edycja olimpiady języka polskiego i w tym roku nie trzeba było nawet nikogo zachęcać, w tym roku mamy więcej uczestników niż w ubiegłym roku – 167 osób wzięło udział w tegorocznej edycji olimpiady języka polskiego.

Jakie są zasady olimpiady?
ZCh: Wszyscy uczestnicy wypełniają test wielokrotnego wyboru na platformie Moodle, są to pytania dotyczące języka polskiego, gramatyki, a także pytania o kulturę kraju – łącznie 50 pytań, a pozostałe 20 pytań to język polski medyczny, zwroty typu „co pana boli”, „boli mnie głowa” i różne organy itd.

A później jest część ustna?
ZCh: Tak, 6 najlepszych osób przechodzi do finału. Zadaniem finałowym jest odegranie scenki. Uczestnicy otrzymują skrypt, którego nie znają, i na jego podstawie odgrywają scenę rodzajową, np. wizyta w sklepie i zrobienie zakupów, rozmowa ze sprzedawcą, albo wizyta u lekarza i dialog w parach.

W jakim celu jako uczelnia organizujecie tego typu przedsięwzięcie?
ZCh: Przedsięwzięcie ma na celu promowanie naszego przepięknego i bardzo trudnego języka polskiego. Nauka języka polskiego to dla studentów ogromne wyzwanie, bardzo wyboista droga, a taka okazja jak olimpiada języka polskiego to jest właśnie dla nich droga sprawdzenia się, jak sobie radzą, a poza tym to jest naprawdę ogromna zabawa.

Na którym kierunku jest najwięcej zagranicznych studentów?
ZCh: Na lekarskim anglojęzycznym wszyscy nasi studenci to są studenci obcokrajowcy, którzy mogą wziąć udział w konkursie.

Zofia Charis, lektor języka angielskiego i polskiego, SPNJO UMLub
sala aula wypełniona studentami podczas olimpiady językowej
Uczestnicy olimpiady 11 maja
Filmowe podsumowanie dostępne pod linkiem: https://fb.watch/t3p7msOmiI/

Oferta Studium Praktycznej Nauki Języków Obcych obejmuje języki: angielski, niemiecki, hiszpański, włoski, rosyjski, łaciński oraz polski jako obcy.

Przygotowała: Justyna Jóźkiewicz
© 2022 Centrum Symulacji Medycznej UM w Lublinie